Echipa UTCN – locul II la competiția „Hard&Soft”, Suceava

În perioada 19-26 mai 2019 a avut loc cea de a 26-a ediție a Concursului Internațional Studențesc Hard&Soft, evenimentul fiind organizat și găzduit de către Universitatea Ștefan cel Mare din Suceava, în mod tradițional. Echipa participantă a Universității Tehnice din Cluj-Napoca (UTCN) a obținut locul II fiind formată din 2 studenți ai Facultății de Electronică Telecomunicații și Tehnologia Informației – Octavian COCA, Gabriel PETRAȘUC și 2 studenți ai Facultății de Automatică și Calculatoare – Vlad SOCACIU, Beniamin BIA. Competiția s-a desfășurat pe durata unei săptămâni, cele 15 echipe participante trebuind să proiecteze, construiască și pună în funcțiune un dispozitiv mobil capabil să asiste o persoană în vârstă.
Studenții noștri au obținut aceste rezultate excepționale sub coordonarea prof.dr.ing. Dorin PETREUȘ – adviser și conf.dr.ing. Alin GRAMA – coach.
Regulamentul competițional, istoricul, precum și rezultatele pot fi accesate la adresa: http://www.hardandsoft.ro/