Rezultate TIE+

Studentul Marina Alex Ioan (anul IV, EA eng) a obtinut premiul doi in finala concursului TIEPLUS SIGNAL & POWER INTEGRITY CHALLENGE, TIE+, (www.tie.ro), editia 7. De asemenea, studentul Melinte Gheorghe (anul IV, EA rom) a primit mentiunea I, in cadrul aceleiasi finale. La acest concurs de prestigiu din domeniul proiectari PCB in conformitate cu normele de SI (signal integrity) si PI (power integrity), participă studenti de la 10 universitati din tara. De mentionat este faptul ca, in acest an, au transmis rapoarte privind rezolvarea subiectului doar studentii de la UTCN si studenti de la Universitatea Politehnica Timisoara.

Fluxul de lucru la acest concurs a fost:

– In data de 18 APRILIE a fost trimis concurentilor subiectul pentru rezolvare,

– Data de 2 MAI – finalizarea rezolvarii si a raportului aferent si trimitere spre comisia internationala de evaluare (formata din membrii din industrie si firme de profil),

– 9 MAI – prezentarea solutiei de rezolvare si evaluarea finala.

Cu aceasta ocazie, ii felicitam pe studenti pentru rezultatele obtinute si efortul depus, precum si pe cadrele didactice coordonatoare, s.l. dr. ing. Mihai Daraban si conf. dr. ing. Liviu Viman.